Ako spomíname na zosnulých? Dekorácie na hroby sa stávajú elegantným a decentným znakom úcty

Ako spomíname na zosnulých? Dekorácie na hroby sa stávajú elegantným a decentným znakom úcty

​Začiatok novembra sa vyznačuje návštevou cintorínov a zapaľovaním sviečok na hroboch zosnulých. Pamiatka zosnulých alebo ľudovo známe Dušičky, ktoré sa oslavujú 2. novembra, nadväzujú na Sviatok všetkých svätých. Počas týchto dvoch dní sú centrom pozornosti zosnulí, ktorým sa na hroby kladú rôzne dekorácie. Aké sú najvhodnejšie spôsoby ako si uctiť zosnulých?

 

Pôvod tohto sviatku má korene ešte v predkresťanských časoch, kedy naši predkovia verili rôznym poverám a mysticizmom. Dobrým príkladom je to, že napríklad Kelti verili, že počas noci z 30. októbra na 1. novembra je svet medzi živými a mŕtvymi tak tenký, že by nás naši zosnulí známi či príbuzní mohli navštíviť. Práve preto, aby si ľudia k sebe naklonili mŕtve duše, im nosili na hroby rôzne dary.

Na Slovensku majú Dušičky tradíciu už od nepamäti a zosnulým dávame úctu viacerými spôsobmi. Medzi tradičné spôsoby prejavu úcty patrí napríklad úprava hrobov, zapálenie sviečok alebo kahancov, kladenie vencov, kvetov alebo kytíc na hroby.

 

Spomienkové aranžmány

 

Momentálne sú spomienkové aranžmány azda najpopulárnejším spôsobom prejavu úcty. Aranžmány na hroby sú často z materiálov, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a zubom času. Obľúbenými prvkami sú napríklad sušené kvety, šišky, mach, drevo alebo rôzne bobule na betónovom základe. Na dozdobenie sú vhodné menšie keramické sošky anjelikov, kríž alebo nápisov ako Spomíname, S láskou spomíname.

 

 

 

 

Dušičkové vence

 

Vence na hrob sú najtradičnejším prvkom, ktorý sa objavuje na hroboch zosnulých. Vence, či už z čerstvých alebo umelých kvetov sa kladú nie len počas rozlúčky alebo pohrebu, ale aj počas sviatkov akým je napríklad aj Pamiatka zosnulých. Samotné vence môžu tiež obsahovať nápisy alebo keramické prvky, ale momentálne sú najviac využívané prírodné materiály a prvky akými sú konáre, drevo, čečina, bobule, sušené alebo umelé kvety. Fantázii sa medze nekladú a decentným spôsobom je možné vytvoriť aj krásne zátišie pre spomienku na zosnulého.

 

 

 

Črepníkové kvety

 

Na hroby zosnulých sa často kladú aj črepníkové kvety, ktoré sú odolné voči mrazu a zime. Tradíciu nie len na Slovensku majú kvety sú nenáročné na údržbu a napriek tomu vydržia dlho. Takými sú napríklad:

 

Chryzantémy

 

Chryzantémy sú v rozkvete akurát na spomínané Dušičky. Ak sa ich rozhodnete kúpiť skorej, tak sa rozhodnite skôr pre tie, ktoré ešte nie sú úplne v rozkvete. Veľkokveté chryzantémy nie veľmi obľubujú mráz, avšak drobnokveté vydržia aj teploty  -3 až -5 stupňov. Pri nízkych teplotách môžete obmedziť aj polievanie, aby voda nespôsobila zamrznutie pôdy a koreňov. Tieto chryzantémy možno po odkvitnutí zrezať na cca 10 centimetrov a zasadiť. Ďalší rok ich môžete z pôdy vybrať, zasadiť do črepníkov a opäť vyložiť na hroby.

 

 

Vresovce

 

Vresovce sú vďačné, asi 40 cm vysoké trvalky – kríčky s pevnými halúzkami, ktoré sa v novembri obsypú drobnými zvončekovitými kvetmi ružovej, fialovej či bielej farby. Polievanie vyžadujú aj počas zimy, kým nemrzne.

 

 

Či už sa rozhodnete pre hociktorý z dekoratívnych spôsobov na hrob zosnulého, jednoznačne nezabudnite na pravý zmysel tohto počinu a tým je duchovno. Materiálno nesmie prevážiť nad duchovným rozmerom tohto sviatku a spomeňte si tiež na vkus a zvyky vášho milovaného zosnulého pretože menej je pre niekoho viac...

 

Všetky doplnky nájdete na www.toneintone.sk a pre kúpu črepníkových kvetov môžete zavítať do predajne Tone in Tone na adrese Bocskaiho 27, 943 01 Štúrovo. Aktuálnu ponuku nájdete tiež aj na Facebookovej stránke TONE in TONE

Odoslať článok známemu   Vytlačiť